Pokud chcete začít hrát kolektivní sport ultimate frisbee, stačí napsat některému z oddílů (seznam zde) nebo přímo asociaci (info@frisbee.cz) a my vám poradíme, k jakému týmu se přidat, případně jaké akce byste se mohli jako jednotlivci zúčastnit (víkendový training camp pro začátečníky, turnaj, kam se dá přihlásit i jednotlivě, a podobně).
Chodíte si zahrát frisbee s kamarády a chtěli byste se posunout dál, poměřit síly s jinými týmy?
Po celý rok se hrají soutěžní i nesoutěžní turnaje, kam si můžete přijet zahrát. Od jara do podzimu se hraje venku na fotbalových hřištích, v zimě v tělocvičnách. Jejich termíny najdete v termínovce. Nejlíp napište opět na info@frisbee.cz a poradíme vám, která by pro vás byl pro začátek vhodný - některé jsou přímo zaměřené na nováčky, na některé se musíte kvalifikovat. Abyste mohli hrát oficiální soutěžní turnaje, musíte být registrováni v asociaci (viz níže), ale na spoustu se dá jen přihlásit a jet.
Pokud se budete chtít přihlasit do asociace, vyplňte a podepište Oddílovou přihlášku ČAUF (v souborech ke stažení v pravém sloupci) a pošlete na vr@frisbee.cz nebo předejte osobně. Přidáme vás do emailové konference, kudy proudí všechny klíčové informace, a pošleme přístupy do Evidence členů ČAUF, kde si založíte oddílovou soupisku a budete vyplňovat soupisky na turnaje. Členové asociace platí roční členský příspěvek ve výši 600 Kč a turnajové poplatky na oficiálních ČAUF turnajích (turnaje ligových soutěží) ve výši 60 Kč za turnaj. Roční členské příspěvky se platí zpětně po odehrání dané ligové soutěže. Nové oddíly mohou požádat Výkonnou radu ČAUF o odpuštění ročního členského příspěvku ve svém prvním roce působení v asociaci. Členství v asociaci se řídí dle stanov ČAUF (též najdete v souborech ke stažení). Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně členství v ČAUF, prosím pište na adresu info@frisbee.cz.
Jak se to vlastně hraje správně? Kompletní oficiální pravidla najdete zde. Pro začátek vám ale úplně stačí tahle stručnější.
Pokud se chcete ve hře zlepšovat a ocenili byste pomoc někoho zkušenějšího, napište a pokusíme se vám někoho domluvit, kdo by za vámi buď jednorázově nebo i opakovaně přijel a ukázal vám třeba správnou techniku hodů nebo základní frisbee taktiky - jak se domluvíme. Nebo vám doporučíme nejbližší akci typu training camp pro začátečníky, které se dá zúčastnit.
Oficiálním hracím náčiním pro mezinárodní turnaje je 175g disk s průměrem 27 cm (pokud se ovšem soupeřící týmy shodnou, mohou se domluvit na jakémkoliv jiném disku). Disky seženete například na Ultimo.cz nebo je lze koupit u výkonné rady ČAUF.
Vzhledem k tomu, že ultimate se hraje většinou na travnatém povrchu, brzy poznáte, že si hru neužijete bez kvalitních kopaček. Většina hráčů hraje v klasických fotbalových kopačkách, o něco vhodnější jsou kopačky na americký fotbal (nejsou tolik přizpůsobeny kopání do míče, takže mohou být stabilnější a mohou mít špunty i na špičce pro lepší zrychlení), které se však v Evropě špatně shánějí. Pravidla ultimate zakazují na obuvi kov, nutné jsou tedy vždy kopačky s umělohmotnými špunty/kolíky. Pro zimní sezónu je vhodné pořídit si sálovou obuv pro hru v tělocvičně. Další užitečnou věcí, kterou budete potřebovat ke hře, je cokoliv k vytyčení hřiště a označení koncových zón. Vhodné jsou klasické kuželíky, v začátcích si ale snadno vystačíte s kusy oblečení apod.